Wireless LAN

Z AMP Sec
Přejít na: navigace, hledání

Wireless LAN nebo WLAN je bezdrátová (wireless) lokální síť, spojujícidvě nebo vícepočítaču bez použití kabelů. WLAN definuje spread-spectrum nebo tkz. modulační technologie jako OFDM, které jsou založeny na rádiových vlnách pro ustavení komunikace mezi dvě zařízení v určitém prostoru, kterému se říká basic service set. To umožňuje mobilitu uživatelů po pokrytém území za stáleho připojení k síti.

U domácích uživatelů se tato technologie díky snadné instalaci stala velice populární a stále rostoucímu počtu prodaných laptopů. Veřejné místa jako kavárny nabízí bezdrátové připojenípro své zákazníky jako bezplatnou službu. Budují se rozsáhle WLAN projekty v mnoha velkých městech. Google nabízí free wifi servis ve městě Mountain View (Kalifornia, USA). Stejně jako město New York City které spustilo pilotní projekt pro pokrytí pěti městských části s bezdrátovým přístupem do sítě Internet.

Historie

V roce 1970 na University of Hawaii byla pod vedením Norman Abramson vyvinuta první komunikační síť která používala nízkonákladové rádio (ALOHAnet). Bi-direktionální topologie (hvězda) systému zahrňovala sedm počítačů rozmístěných na čtyřech ostrovech pro komunikaci s centrálním počítačm na ostrově Oahu bez použití telefóní linky.

Články kategorie WiFi