Wi-Fi

Z AMP Sec
Přejít na: navigace, hledání
Pětivrstvý model TCP/IP
5. Aplikační vrstva

DHCP · DNS · FTP · Gopher · HTTP · IMAP4 · IRC · NNTP · XMPP · POP3 · SIP · SMTP · SNMP · SSH · TELNET · RPC · RTCP · RTSP · TLS · SDP · SOAP · GTP · STUN · NTP · (více)

4. Transportní vrstva
TCP · UDP · DCCP · SCTP · RTP · RSVP · IGMP · (více)
3. Síťová vrstva
IP (IPv4 · IPv6) · OSPF · IS-IS · BGP · IPsec · ARP · RARP · RIP · ICMP · ICMPv6 · (více)
2. Linková vrstva
802.11 (WLAN) · 802.16 · Wi-Fi · WiMAX · ATM · DTM · Token ring · Ethernet · FDDI · Frame Relay · GPRS · EVDO · HSPA · HDLC · PPP · PPTP · L2TP · ISDN · ARCnet · (více)
1. Fyzická vrstva
Ethernetová fyzická vrstva · Modem · PLC · SONET/SDH · G.709 · Optický fiber · Koaxiální kabel · Twisted pair · (další)
Wi-Fi (wireless fidelity) (wye fye waɪfaɪ) je označení bezdrátové technologie Wi-Fi Alliance, určujíci standardy a zajišťujíci interoperabilitu bezdrátových (wireless) local area network produktů založených na IEEE 802.11 standardech. Nejdůležitější aplikace a implementace pro Wi-Fi zahrňují Internet a VoIP telefonii, video gaming a síťovou konektivitu pro spotřební elektorniku jako televize, DVD player a digitální kamera. WiFi se prosadila primárně jako vyskofrekvenční technologie pro stavbu WLAN sítí (Wireless Local Area Networks). Specifikace, nasazování a vlastní vývoj upravují IEEE 802.11 standardy. WiFi vzniklo pro přenositelnost zařízení v sítích (herní konzole, spotřební elektronika - tv, dvd prehrávač, digitálni kamera), distribuci Internetové konektivity pomocí Access Pointů nebo HotSpotů. Wi-Fi je zkratka Wireless Fidelity.

Postupem času se záběr Wi-Fi technologie rozšířil. Technologie pro pokrytí uvnitř budov je v Česka hojně využívaná externě (distribuce internetu, voip telefonie). Neustále vznikají nové chipsety a standardy ktere zvýšují propustnost a rychlost. Technologie nachází využití u inteligentních transportních systému, nebo v rámci mobilní komerce. Wi-Fi certifikační logo, IEEE 802.11 a Wi-Fi jsou registrované obchodní značky. Vlastníkem je Wi-Fi Aliance, tato organizace také testuje a certifikuje shodu hardware s IEEE 802.11 standardy.

Wi-Fi Alliance je konzorcium nezávislých společností a korporací produkujícich po vzájemné dohodě kompatibilní produkty založeny práve na zmiňované rodině IEEE 802.11 standardů. Wi-Fi Alliance certifikuje produkty pomocí sady definovaných testovacích procedur pro dosažení vzájemné kompatibility. Producenti s členstvím ve Wi-Fi Alliance po úspěšném absolvování testu interoperability můžou označovat vlastní produkty a obaly produktů s Wi-Fi logem.

Wi-Fi technologie prochází nepřetržitým vývojem a za krátkou dobu (od roku 1997) už existuje několik generací, nespočet revizí a návrhů. Microsoft Windows, Apple Mac OS X a open source Unix a Linux operační systémy podporují Wi-Fi v různem rozsahu a šíři. Pouze pro ilustraci uvádim fakt, že v produktech Microsoft nenajdete v žádnem z operačním systému rodiny Windows (skoro) žádne rozšířené funkce nebo aplikovatelné možnosti (mimo dodávaného software k bezdrátovým kartám). Konfigurace je možná pomocí externích (dodávaných) aplikací, ty ale častokrát nefungují 100% nebo vůbec (aplikace pro konfiguraci bezdrátových karet na čipu Atheros vypne servis zero config a pokud v systému máte další bezdrátovou kartu stane se nepoužitelnou). Naopak v operačních systémech Linux máte k dispozici širokou škálu nástrojů, patchů a speciálních módů pro penetrační testy bezdrátových sítí. Tyto možnosti jsou demonstrovány v tutoriálu Hacking WiFi, kde je podrobně dokumentována i úprava ovládačů k WiFi kartě na čipu Prism.

Tabulka standardů názorně zobrazuje teoretické rychlosti a jednotlivé pracovní frekvence WiFi produktů (čipů).

Standard 802.11a 802.11b 802.11g
Frekvence 5 GHz 2,4 GHz 2,4 GHz
Teoretická rychlost 54 Mbps 11 Mbps 54 Mbps
Reálna propustnost 25 Mbps 6 Mbps 20 Mbps
Modulace CFDM DSSS OFDM

Články kategorie WiFi

Wi-Fi Alliance.jpg