Simple Mail Transfer Protocol

Z AMP Sec
Přejít na: navigace, hledání
Pětivrstvý model TCP/IP
5. Aplikační vrstva

DHCP · DNS · FTP · Gopher · HTTP · IMAP4 · IRC · NNTP · XMPP · POP3 · SIP · SMTP · SNMP · SSH · TELNET · RPC · RTCP · RTSP · TLS · SDP · SOAP · GTP · STUN · NTP · (více)

4. Transportní vrstva
TCP · UDP · DCCP · SCTP · RTP · RSVP · IGMP · (více)
3. Síťová vrstva
IP (IPv4 · IPv6) · OSPF · IS-IS · BGP · IPsec · ARP · RARP · RIP · ICMP · ICMPv6 · (více)
2. Linková vrstva
802.11 (WLAN) · 802.16 · Wi-Fi · WiMAX · ATM · DTM · Token ring · Ethernet · FDDI · Frame Relay · GPRS · EVDO · HSPA · HDLC · PPP · PPTP · L2TP · ISDN · ARCnet · (více)
1. Fyzická vrstva
Ethernetová fyzická vrstva · Modem · PLC · SONET/SDH · G.709 · Optický fiber · Koaxiální kabel · Twisted pair · (další)

Simple Mail Transfer Protocol (SMTP) je de facto standard pro doručování e-mail v síti Internet. SMTP je formálně definován v RFC číslo 821. Aktuální implementace je známa jako ESMTP definována v dokumentu RFC pod číslem 2821. SMTP je relativně jednoduchý text-based protokol, ve kterém je definován jeden nebo více příjemců zprávy (a ve většině případů s verifikací existence) ve zprávě s možností přiložení dalších nekódovaných objektů. Po odesláni je zpráva doručena na vzdálený server za použití procedury queri a response mezi klientem (odesílatelem) a serverem. Za jistých okolností se jako e-mail klient chová i MUA (Mail User Agent) a relaying server MTA (Mail Transport Agents), zde mluvíme o SMTP klientu.

E-mail klient zná odchozí mail SMTP server z vlastní konfigurace. Obvykle každý poskytovatel Free Mailu umožňuje připojení na vlastní POP3 no u SMTP je přístup omezen pouze na odesílaní e-mailů na stejné doménové jméno služby. Relaying server slouži typicky k určení SMTP serveru pro sprocesováni požadavků klienta, kontrolou MX (Mail eXchange) DNS záznamu a to pro každého recipienta domain name. MTA (nefunguje 100%vrátí v případě neexistujicího MX jednoduché oznámení. Někteří mail transfer agenti můžou používat SRV záznam, obvyklejší formu MX. Relaying serverlze konfigurovat i pro použití jako smart host.

SMTP klient iniciuje TCP spojení na server port číslo 25 (obvyklá a respektována základní konfigurace). Proto je jednoduché testovat SMTP server za použití telnet aplikace.

SMTP je pouze "odesílací" protokol který neumožňuje vyzvednout zprávu ze vzdáleného serveru. To lze učinit e-mail klientskou aplikací za pomocí protokolu POP3 nebo IMAP.