Modem

Z AMP Sec
Přejít na: navigace, hledání

Modem (modulator-demodulátor) je zařízení, které moduluje digitální informace do anlalogového signálu, který je lehce šířitelný a může být následovně demodulován do originální podoby. Jako nosíč analogového signálu se používá rádiový přenos (Wi-Fi, satelitní spojení, mobiliní telefonování), drátový přenos(DSL, dial-up) nebo optický přenos přes optický fiber.

Nejznámější typem modemu je telofnní modem, který převádí logické 1 a 0 na zvukový signál, který může být vyslán telefonní linkou, kde "volaný" je schopen tento signál převést zpět do digitální podoby. Protože operují na linkách původně určených pro přenost hlasu, jsou zpravidla nejpomalejší, protože modulují frenkvece na úrovni zvuku (standard V.32 fungující na frekvenci 1650 Hz umožňoval 9,6 kbit/s). Další zvyšování bylo dosaženo především kompresí a rozdělení komunikační frekvence na vysílací a příjmací (aby nedocházelo k poslouchání vlastní ozvěny.)

Rádiové modemy jsou používány k modulací pro bezdrátový přenos nebo přes koaxiální kabel, který umožňuje použít širké spektrum frekvencí. Pro tento způsob přenosu dat byly vyvynuty technologie pro zlepsení spolehlivosti zavedením detekce kolize dat a ověřování příjmu. Transparentní modemy jsou full-duplexní, které jsou schopny vysílat a přijímat zároveň.