Linux start

Z AMP Sec
Přejít na: navigace, hledání

Text je průvodcem základní konfigurace po instalaci Linux distribuce Ubuntu 6.06 LTS Dapper Drake v souvislostech konfigurace pro používaní WiFi, Testování zranitelnosti WEP, Ovládání Linux boxu, Další skill (zvládnutí systému jako celku).

Firewall

  • Instalace firewalu. Lze použít Firehol.
  • Nastavení a konfigurace sítě provedeme klikem na ikonu v pravém horním rohu
Konfigurace-sítě-Ubuntu-ikona.png

což vyvolá konfigurační rozhraní kde nastavíme parametry a potřebné udáje pro fungování sítě. Rozhraní se konfiguruje podle toho jaký hardware používate (ethernet, bezdrát).

Konfigurace-sítě-Ubuntu-okno.png

Přidání dalších balíčků

  • Úprava zdrojů software sources.list. Přidáni dalších zdrojů rozšíři možnost instalovat další aplikace. Pokud tak neucinite, nenajdete v Synaptiku skoro žádnou aplikaci použitou v Pentest tutorialech na AirDump.Net. Předkonfigurovaný a doplněný sources.list (pro Ubuntu 6.06 Dapper Drake) si můžete stáhnout v download sekci. Editovat sources.list lze například pomocí textového editoru gedit. Příkaz pro editaci:
gksu gedit /etc/apt/sources.list

Po doplnení a uložení

sudo apt-get update
  • Build essential. Důležitá část systému zejména pro kompilace. Instalaci provedete příkazem
sudo apt-get install build-essential

Tuning systému Linux

  • Pokud si potrpíte na diagnostické vychytávky můžete si nainstalovat gkrellm nebo conky. Obě aplikace dokážou detekovat a real time zobrazovat řadu sstémových hlášek (teplota cpu, síťový provoz, vytížení disků atd.)
  • Pro koho je rozhraní operačního systému moc světlé.. Změna barev systému je možná pomocí aplikace Gnome Art

Ovládáme Linuxu z příkazové řádky

Nejpouzivanejsi prikazy pro ovládaní libovolne distribuce Linux naleznete v příkazech pro Linux.

Co není potřeba

  • Již instalované (integrované) aplikace (naleznete je v menu). To co vidíte už v systému je po instalaci operačního systému (kancelářsky balík Open Office, textový editor gedit, grafický editor GIMP, IM klient, poštovní klient).
  • Instalovat antivirus není potřeba. Ano existují antivirová řešení pro Linux, jsou ale určeny pro servery na zachycování Windows virů.

Reinstal

Konfigurace většiny aplikací se ukláda do složky Home (/home/uživatel). T.z pokud používate aplikace jako kNotes, Thunderbirs, Pidgin, Firefox.. zaloha složky home vám umožní po reinstalaci znovu použít vaše oblibené aplikace včetně predešlé konfigurace.

Proč v Home nic nevidím ?

Každý složka v Home začínající na .neco (tečka) je schována. Neviditelné soubory lze vyvolat pomocí ctrl+h