Internet Message Access Protocol

Z AMP Sec
Přejít na: navigace, hledání
Pětivrstvý model TCP/IP
5. Aplikační vrstva

DHCP · DNS · FTP · Gopher · HTTP · IMAP4 · IRC · NNTP · XMPP · POP3 · SIP · SMTP · SNMP · SSH · TELNET · RPC · RTCP · RTSP · TLS · SDP · SOAP · GTP · STUN · NTP · (více)

4. Transportní vrstva
TCP · UDP · DCCP · SCTP · RTP · RSVP · IGMP · (více)
3. Síťová vrstva
IP (IPv4 · IPv6) · OSPF · IS-IS · BGP · IPsec · ARP · RARP · RIP · ICMP · ICMPv6 · (více)
2. Linková vrstva
802.11 (WLAN) · 802.16 · Wi-Fi · WiMAX · ATM · DTM · Token ring · Ethernet · FDDI · Frame Relay · GPRS · EVDO · HSPA · HDLC · PPP · PPTP · L2TP · ISDN · ARCnet · (více)
1. Fyzická vrstva
Ethernetová fyzická vrstva · Modem · PLC · SONET/SDH · G.709 · Optický fiber · Koaxiální kabel · Twisted pair · (další)

IMAP (Internet Message Access Protocol) je internetový protokol pro přístup k e-mailové schránce pomocí klientského software. V roce 2008 se používá verze protokolu IMAP4 (IMAP verze 4 revize 1 - IMAP4rev1) která je definována v RFC číslo 3501.

Rozdíl mezi nejpouživanějším poštovním protokolem POP3 a IMAP je v optimalizaci práce s obshem e-mailove schránky. Protokol IMAP pracuje tak, že nestahuje automaticky každý e-mail do klientského zařízení ale pouze načte hlavičky a poptávané data stahuje až na požádavek. Zprávy zůstávají do doby než jsou poptávany uloženy na serveru. Nejedná se o nikterak valné řešení protože kupříkladu počtovní klient Thunderbird lze po konfiguraci používat obdobně šetrným způsobem.

Historie

IMAP byl navržen Markem Crispinem v roce 1986 jako "remote mailbox protocol" v kontrastu se všeobecně používaným POP, protokolem pro prohlížení obsahu mailboxů.

Originální IMAP

Původní Interim Mail Access Protocol byl implementován jako Xerox Lisp Machine klienta TOPS-20 server. Neexistují žádne kopie originálního interim protokolu nebo jeho software; všechny instalace originálního protokolu byly aktualizovány na IMAP2. Některé příkazy a odezvy jsou podobné stršímu IMAP2, stejně jako command/response tagging i když syntax byla už ve své době nekompatibilní s každou další verzi protokolu IMAP.

IMAP2

Provizórní protokol byl rychle nahrazen Interactive Mail Access Protocol (IMAP2), definovaným jako RFC číslo 1064 a později aktualizován v RFC číslo 1176. IMAP2 představil tagování příkazu a odezvy a tato verze byla jako první představena veřejně.

IMAP2bis

S nástupem MIME, IMAP2 byl rozšířen o popdoru MIME striktury těla a přidáva funkční zprávau mailboxu (vytvořit, smazat, přejmenovat, upload zprávy) kterí ve verzi IMAP2 zcela chyběla. tato experimentální revize byla nazvána IMAP2bis; její specifikace v non-draft formě nebyla nikdy zveřejněna. První verze e-mail klienta Pine byli distribuovány s podporou právě IMAP2bis (Pine 4.00 a pozdější už podporují IMAP4rev1).

IMAP4

Pracovní skupina IMAP sformována vrámci IETF na počátku roku 1990 převzala odpovědnost nad dalším vývojem IMAP2bis. IMAP WG byl přejmenován z IMAP2bis přímo na IMAP4 v snaze vyhnout se záměně s konkurenčním projektem IMAP3 (vyvíjen další skupinou - nebyl nikdy uveden do praxe). Akronym IMAP byl definován jako Internet Message Access Protocol.

Dílči chyby v návrhu originálniho IMAP4 (definovaného jako RFC číslo 1730) vedly k vydání opravené revize a náhradě IMAP4rev1 o dva roky později. Existovalo velmi malé množsvtí IMAP4 klientů nebo implementací na servrech.

IMAP4rev1

Aktuální verze IMAP od roku 1996, IMAP verze 4 revize (IMAP4rev1), je definována jako RFC číslo 3501, která zároveň reviduje starší RFC číslo 2060. IMAP4rev1 je kompatibilní s IMAP2 a IMAP2bis; a z větší části je kompatibilní i s IMAP4.