Ethernet

Z AMP Sec
Přejít na: navigace, hledání
Pětivrstvý model TCP/IP
5. Aplikační vrstva

DHCP · DNS · FTP · Gopher · HTTP · IMAP4 · IRC · NNTP · XMPP · POP3 · SIP · SMTP · SNMP · SSH · TELNET · RPC · RTCP · RTSP · TLS · SDP · SOAP · GTP · STUN · NTP · (více)

4. Transportní vrstva
TCP · UDP · DCCP · SCTP · RTP · RSVP · IGMP · (více)
3. Síťová vrstva
IP (IPv4 · IPv6) · OSPF · IS-IS · BGP · IPsec · ARP · RARP · RIP · ICMP · ICMPv6 · (více)
2. Linková vrstva
802.11 (WLAN) · 802.16 · Wi-Fi · WiMAX · ATM · DTM · Token ring · Ethernet · FDDI · Frame Relay · GPRS · EVDO · HSPA · HDLC · PPP · PPTP · L2TP · ISDN · ARCnet · (více)
1. Fyzická vrstva
Ethernetová fyzická vrstva · Modem · PLC · SONET/SDH · G.709 · Optický fiber · Koaxiální kabel · Twisted pair · (další)
Ethernet je implementace lokální sítě která definuje a realizuje vrstvu síťového rozhraní (další implementací je kupříkladu Token). V lokálních sítích tvoří Ethernet podíl ve výši zhruba 70 % (2005). Za jeho masovým rozšířením je snadna obsluha, jednoduchost protokolu a instalace síťového hardware. Local Area Network je lokální počítačová síť obsazena počtem minimálně dvou zařízení (osobní počítač nebo server) bez ohledu na umístění (kancelář, domácnost, škola.

Stanice v lokální síti jsou spojovány pomocí ethernetového kabelu kterému se říka stíněna / nestíněna dvoulinka. Původní protokol je dílem firem Intel, DEC a Xerox. Vývoj byl zahájen pro uspokojení potřeb kancelářských aplikací. V pozměněné podobě byl normalizován institutem IEEE jako norma IEEE 802.3 a dále převzata jako ISO 8802-3 organizací ISO. Novější Ethernet II má vylepšené časové konstanty (více kompatibilní se standardem 802.3). Obě specifikace odlišuje pouze formát rámce.

Přenosová média

  • Koaxiální kabel
  • Kroucená dvoulinka
  • Optické vlákno

Verze Ethernetu

  • Ethernet - původní varianta s přenosovou rychlostí 10 Mbit/s. Definována pro koaxiální kabel, kroucenou dvojlinku a optické vlákno.
  • Fast Ethernet - rychlejší verze s přenosovou rychlostí 100 Mbit/s definovaná standardem IEEE 802.3u. Převzala maximum prvků z původního Ethernetu (formát rámce, algoritmus CSMA/CD apod.), aby se usnadnil, urychlil a zlevnil vývoj. V současnosti ji lze považovat za základní verzi Ethernetu. Je k dispozici pro kroucenou dvojlinku a optická vlákna.
  • Gigabitový Ethernet - zvýšil přenosovou rychlost na 1 Gbit/s. Opět recykloval co nejvíce prvků z původního Ethernetu, teoreticky i algoritmus CSMA/CD. V praxi je ale gigabitový Ethernet provozován pouze přepínaně s plným duplexem. Důležité je především použití stejného formátu rámce. Původně byl definován pouze pro optická vlákna (IEEE 802.3z), později byla doplněna i varianta pro kroucenou dvojlinku (IEEE 802.3ab).
  • Desetigigabitový Ethernet - představuje zatím poslední standardizovanou verzi. Jeho definice byla jako IEEE 802.3ae přijata v roce 2003. Přenosová rychlost činí 10 Gbit/s, jako médium zatím slouží výlučně optická vlákna a opět používá stejný formát rámce. Algoritmus CSMA/CD byl definitivně opuštěn, tato verze pracuje vždy plně duplexně. V současnosti se vyvíjí jeho specifikace pro kroucenou dvojlinku.